ISPM 15 (Isıl işlem)

ISPM 15 STANDARDI NEDİR?

Ülkemizin de üyesi bulunduğu IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu) Genel Kurulunun 2002 yılında kabul ettiği, uluslararası ticarette ahşap ambalaj malzemeleri kullanımını düzenleyen standarttır.

ISPM 15 STANDARDININ KAPSAMI NEDİR?

ISPM 15 standardına göre ihraç edilen ürün ne olursa olsun, her türlü ahşap ambalaj malzemesi (kalınlığı 6 mm.den az olanlar hariç olmak üzere, palet, sandık, kasa, takoz vb.) işlemden geçirilmiş (ısıl işlem veya metil bromür fümigasyonu) ve işaretlenmiş olmak zorundadır. Isıl işlem veya metil bromür fümigasyonu ile işaretleme ancak yetkili firmalar tarafından yapılabilmektedir.

ISPM – 15 STANDARDI UYGULANMASI (ISIL İŞLEM’in YAPILMASI)

Ahşap malzemenin ısıl işlem fırınlarında, fırınlama yaparak ahşabın çekirdek ısısının 56 dereceye geldikten sonra 30 dk. bekletilerek ahşabın içindeki zararlı böceklerden ve larvalardan arındırılması işlemidir.

Bu işlem yapıldıktan sonra Palet’in üzerine aşağıdaki IPPC damgası vurulur. Böylece Ülkeler arası nakliyede ahşap palet ile hastalığın taşınması engellenmiş olur.

ISPM 15 STANDARDININ UYGULANMASINDA SORUMLULUK KİMLERDEDİR?

Standardın uygulanması üye ülkelerin sorumluluğunda olup, mevzuat değişiklikleri yolu ile ithalat veya ihracat yapan firmalara ek sorumluluklar getirmektedir.

İhracatçı ülkenin sorumluluğu, ısıl işlem veya metil bromür fümigasyonu ve bu işleme ilişkin uluslararası geçerliliği olan işaretlemeyi yapma yetkisinin verilmesini sağlayan mevzuatı yayınlamak ve uygulamak;

İhracatçının sorumluluğu, ihrac edilen ürünlerde kullanılan ahşap ambalaj malzemesinin ISPM 15 standardının işaretini taşımasının sağlamak;

İthalatçının sorumluluğu, ithal edilen ürünlerde kullanılan ahşap ambalaj malzemesinin ISPM 15 standardının işaretini taşımasını istemek;

İthalatçı ülkenin sorumluluğu, ülkesine giren ahşap ambalaj malzemelerinde ISPM 15 standardının işaretini aramaktır.

FAKAT, uygulama bakımından tüm yük İHRACATÇI üzerindedir.

Lojistik / Teslimat

Konu lojistik olunca özellikle Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı, Ergene, Lüleburgaz, Kırklareli, Tekirdağ bölgesindeki kereste ihtiyaçlarınızda kereste fiyatları araştırmalarınızda mutlaka uzman ekibimize danışmanızı tavsiye ederiz. Kurt Palet’in ağaç/ahşap sektöründeki tecrübesi yıllara dayanmaktadır. Bu nedenle bize aşağıdaki telefonumuzdan ulaştığınızda öncelikle ihtiyacınızı belirleyip fiyat teklifinizi en hızlı şekilde almış olacaksınız. Sonrasında lojistik araçlarımızla hızlıca ve tam zamanında adresinize teslimat yapacağız.

Kalas ve Tahta için hizmet verdiğimiz bölgelerde herhangi bir sınırımız olmasa da en çok talep gelen bölgeler genelde sanayi kuruluşlarımızın bulunduğu, Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı, Lüleburgaz, Ergene, Muratlı, Kırklareli, Gelibolu, Çanakkale, Velimeşe, Veliköy, İstanbul, Hadımköy olarak sıralayabiliriz. Kereste ihtiyaçlarınız ve kereste fiyatları için mutlaka bizi arayın.

İşimizi severek yapıyoruz, bizimle tanışmak ve çalışmak için lütfen aşağıdaki telefon numaramızdan bize ulaşın.